Skip to content

Hörberg efter Falkenberg

Foto: Henrik Hansson

Förhoppningar fanns om en seger i sista hemmamatchen innan uppehållet men istället inkasserade Brage sin tredje hemmaförlust när Falkenberg visade sig vara för starka och rättvist kunde ta hand om alla tre poängen på Borlänge Energi Arena.

Felix Hörberg, som var tillbaka i startelvan, var besviken över att man släppte in några billiga mål i andra halvlek, som gjorde att det blev förlust med 2-4.

-Första halvlek är inte den bästa från något av lagen. Men jag tycker vi är hetare och gör två mål. Vi kommer in i paus med en relativt bra känsla och att vi kommer in med en ledning.

Efter att Trpcevski gjort 1-0, och FFF kvitterat till 1-1, låg Felix bakom 2-1-målet med mindre än tio minuter kvar av första. Efter att ha hittat Trpcevski som fick iväg ett hårt skott som Anton Andersson räddade, gick returen ut till Mortensen som tryckte in bollen i nät.

-Jag känner under hela matchen att det finns mycket ytor ute vid kanterna, så jag försökte fylla på med så mycket det gick. Denna gången hittade Mortensen mig, jag tar en touch, spelar in den, sedan får Mortensen ner bollen i boxen och sätter in den.

Hemmalaget fick kasta om i backlinjen när Zetterström tvingades utgå i första på grund av en lårkaka.

-Zäta är en viktig spelare, samtidigt kommer Lorik (Konjuhi) in och vi har fullt förtroende för honom. När vi får det bytet är det bara att ställa sig in på det.

Grönvitt visade stundtals i första upp ett bra presspel. Men i och med värmen var det tufft att hålla det uppe i längre perioder.

-Vi sa att vi antingen går högt eller lågt. Satte vi inte press skulle vi gå hemåt, för vi skulle inte hamna i något mittemellan läge. Samtidigt är Falkenberg skickliga i det de gör med sina omställningar. Det är något vi kunde gjort bättre.

Med en 2-1-ledning i paus tappade tyvärr vi det mesta i andra.

-Vi skulle justera vissa grejer. Att vi skulle vara ”senioriga” i det vi gör. Sedan gör vi det motsatta, slaskar bort bollar och bjuder dem på målchanser, som resulterar i mål, tyvärr.

-Där måste vi höja oss rejält i. Vi kan inte ge bort mål på det sättet, och inte släppa in fyra, fem eller tre i matcherna och tror vi ska vinna. Vi måste börja i rätt ände att hålla tätt bakåt. För att vi gör mål, det har vi visat i flera matcher och gör mål på våra lägen.

Förlusten betyder att Brage ligger på undre halvan när serien nu gör ett uppehåll på tre veckor. Vilken placering det blir visar sig efter den fjortonde omgången blir komplett under helgen.

Felix Hörberg om sina tankar inför det kommande uppehållet:

-Man kommer så klart att fundera på den här vårsäsongen, och man kommer gå in i ledigheten med sämre känsla än om vi vunnit idag givetvis. Det gäller att reflektera över den här vårsäsongen vad man kunde gjort bättre. Det är bara ladda batterierna och komma tillbaka till hösten och göra allt man kan och vinna fler fotbollsmatcher.

Text: Olov Lindgren

Relaterade nyheter