Tot Wikström och Muhsin efter Utsikten

Brage är fortfarande utan seger på Borlänge Energi Arena efter att ha spelat 2-2 (0-1) mot Utsikten, men kan ändå glädjas åt en poäng då man hamnade i underläge två gånger i matchen.
Emil Tot Wikström kom in i andra halvlekens 57:e minut och bidrog med både energi och fart och berättar om vad han tycker om matchen:
”Klart det är viktigt att vi får med oss en poäng, men det hade varit skönare med tre. Jag tycker att vi skapar tillräckligt för att göra 3-2 i den här matchen. Det som saknas är att vi inte får dit den på de chanser vi skapar. I den här serien kanske du får fyra, fem chanser och det måste vara mål på två, tre av dem. Jag själv hade ett läge när ”Muhs” släpper ut den till mig, men väljer att spela istället för att skjuta. Kanske vi hade haft ett mål till där.”
…om att vi visar moral när Utsikten gjorde 0-1 i slutet av första halvlek, och kom tillbaka, inte en utan två gånger:
”Det är ändå positivt att vi kan ta med oss att vi hämtar in två underlägen, men som utvecklingen är skulle vi gjort 3-2.”
…om hur han upplevde slutskedet av matchen vid ställningen 2-2 där Mushin hade flera farliga avslut innan Kikens Alexander Johansson i slutsekunderna hade ett jätteläge att ge sitt lag alla tre poäng:
”Det blir lite Hawaii-fotboll, och det svänger fram och tillbaka. De får någon farlig chans i slutet.
…om sitt pigga inhopp i andra halvlek där han tog flera löpningar, stod för många öppnande passningar och även var nära bli målskytt:
”Det kändes helt okej. Jag var med och bidrog framåt och skapade chanser, det var positivt.”
…om matchplanen:
”Vi hade sagt att vi skulle kämpa. Vi vet vilket läge vi är i, där vi måste ta poäng, och helst tre, för att komma ifrån botten. Vi sa att vi skulle gå ut och kämpa hårt och våga spela vårt spel på offensiv planhalva.”
…om att möta hittills segerlösa ÖSK i nästa omgång:
”I den här serien kan man inte ta ut något i förskott. Vi tar det som vilken match som helst, oavsett deras situation så ska vi gå dit och göra vårt jobb.”
…om det offensiva spelet, där vi skapade mer än tidigare:
”Det var ett steg framåt och något positivt att bygga vidare på. Vi gör två mål i en och samma match vilket är viktigt, sedan kanske trean kommer nästa gång.”
I den 56:e minuten byttes Amar Muhsin in, och förutom ett mål, stod han för ett piggt inhopp:
”Man känner att vi borde få ut mer. Vi borde få en trepoängare med tanke på chanserna. Å andra sidan var det för dåligt i första halvleken.”
….om hur han upplevde sitt inhopp, med ett mål, och flera vassa avslut:
”Jag känner mig pigg, är i bra form. Jag ska trycka dit en till, men får fel tajming. Jag är glad att jag fick göra mål, och hjälpa till med en poäng i alla fall.”
…om vad ni pratat om inför matchen:
”Vi vet att Utsikten är ett väldigt duellspelande lag, man mot man. Gör man sin gubbe kommer man fri helt enkelt. Det gjorde vi i andra, vann andrabollar, och duellerna. Det var därför vi kom till chanser.”
…om anfallsspelet:
”Vi skapar mycket. Det lutar mot ett positivt håll, denna nu i andra halvlek, och mot Sundsvall. Vi satte massa chanser, och jag ska göra mer mål också.”
…om hur snacket går tabellmässigt där vi ligger på en nionde plats i en haltande tabell:
”Vi ska vinna varje match. Ta några trepoängare i rad, det är viktigt för oss. Vinna några i rad, så kommer vi upp på hästen igen. Vi hör inte hemma därnere.”
…om snacket i omklädningsrummet efter en poäng:
”Snacket gick att vi gav de mycket chanser i första. Det var bra att vi kom tillbaka från två underlägen, och är väldigt nära att vända matchen. Vi får ta med de positiva delarna. Vi var mer frustrerade och besvikna. Vi möter ett bra Utsikten på hemmaplan, men vi ska slå dem tycker jag.”
…om att möta Utsikten som han spelade med 2019 i division 1:
”Det är en familjär klubb som jag önskar all lycka. De har tagit hand om mig väldigt fint. Jag träffade många kompisar och det var kul.”
…om tiden fram till Örebromatchen på fredag:
”Vi kommer ladda om, och skaffa oss massa energi. Det är viktigt att åka dit och ta tre poäng.”
Text: Olov Lindgren