Skip to content

Janne Mians ord efter förlusten på Vallen

Jan Mian efter 1-3 förlusten mot Kalmar.

…om sin summering av matchen:

”En olycklig start med ett domslut som jag inte vet vad det kommer ifrån. Såklart tufft att ligga under med 0-1 efter två, tre minuter. Sedan var han hittar den straffen får han fundera på själv, men det hjälper inte oss.”

”Sedan tycker jag att det är starkt och komma tillbaka och vi äter oss in i matchen. Jag skulle varit nöjd med en poäng. Men det som sker vid 1-2 är en dålig rensning på en andra boll. Om man hittar något mönster på våra baklängesmål, är det andra bollar efter fasta, vilket är alldeles för dåligt. Sedan är det ett till misstag, kommunikation och felbeslut, och så får de göra 1-3, då är matchen körd egentligen. Vi hade behövt göra mål på Muhsins ribbträff för att ha någon möjlighet. Men sedan är det inte den här matchen vi ska vinna. Jag tycker vi är så bra att vi kan vinna en sådan här match. Men sett till den truppen och spelarna de har, så tycker jag att man kan vara nöjd med oavgjort. Det är inte så att de radar upp chanser, utan vi ger dem två mål. Så det känns bittert. Det är försvarsspelet som varit svajigt under säsongen, och sådana här mål vi släpper in i andra, det håller inte”.

…om känslan efter 1-1 in till andra halvlek:

”Vi tog ner försvarsspelet, och straffen har inget att göra med att vi går bort oss, det är ett domslut som inte ens är en situation. Sedan får vi 1-1 och äter in oss i matchen på ett bra sätt. Det är starten av andra som förstör hela aftonen, individuella misstag, en rensning och ett missförstånd, så lyser det 3-1. Sedan gör vi ett okej försök, men det är inte mer än så.”

…om vad som blir viktigt för att kunna studsa tillbaka mot Östersund i nästa match:

”Att tro på oss själva och vad vi kan, att vi måste höja oss i aggressiviteten i försvarsspelet. När man möter bra lag blir man hårt straffat när man gör misstag, det är det som sker idag. Vi måste tvätta bort de enkla tekniska misstagen.”

…om Viktor Frodig är aktuell mot Östersund:

”Ja det är han. Han har tränat på nu och känner sig hyfsad. Nu får vi ett uppehåll på tre dagar, och han får träna på. Sedan har vi två veckor till match”.

Matchen mot ÖFK spelas lördagen den 18:e oktober på Jämtkraft Arena.

Text Per Lindgren

Relaterade nyheter