Skip to content

Förlust i damernas träningspermiär

Foto: Henrik Hansson

IK Brages damer spelade under lördagen sin första träningsmatch för säsongen. Det blev förlust med 3–2 (2–0) borta mot IF Karlstad Fotboll.

– Karlstad kom ut i högt tempo och vi var inte riktigt beredda. Tyvärr gör de 1–0 direkt efter avspark, säger Maja Andersson.

Det tog en stund innan Brage växte in i matchen, vilket Andersson menar kan vara naturligt i säsongens första match.

Efter drygt en halvtimme hade hemmalaget utökat ledningen till 2–0.

– Men vi kommer mer och mer in i matchen och hittar vårt spel. Det var vår första match och det är skönt att komma igång och få mäta oss mot motstånd.

Stark avslutning

IF Karlstad, som är nykomlingar i division 1 mellersta, ökade i mitten av den andra halvleken på till 3–0.

Brage visade dock moral och gav inte upp. Under de sista tio minuterna reducerade laget två gånger genom Sofia Lissel och inhopparen Ella Foberg, vilket fastställde slutresultatet till 3–2.

Positiv känsla i gruppen

Trots förlusten finns det mycket positivt att ta med sig från premiären, menar Andersson.

– Vi har många duktiga nya spelare som är taggade på att ta en plats i laget. Det är en bra blandning med spelare som är nya och de som har rutin, så jag har en bra känsla inför säsongen.

Nästa träningsmatch spelas nästa lördag då IK Sturehov väntar på bortaplan.

Text: Per Lindgren

MATCHFAKTA

IF Karlstad Fotboll – IK Brage 3–2 (2–0)
Mål:
1–0 (1) Lisa Jansson
2–0 (28) Sanna Terner
3–0 (65) Emilia Jansson
3–1 (80) Sofia Lissel
3–2 (90) Ella Foberg
Publik: 55 (Karlstad Airdome)
IK Brage (4–3–3):
Rakel Björling – Johanna Rundström, Anna Sandin, Tyra Eriksson, Emma Eriksson (46 Elin Kruse) – Sara Berglund (60 Lovisa Aganthyr), Moa Hansson, Leija Jansson (46 Hamasa Durrani) – Hanna Torstensson, Sofia Lissel, Maja Andersson (46 Ella Foberg)
Ersättare: Elin Björkman

Relaterade nyheter