Skip to content

Lycka till Jonah Almquist

Foto: Michael Erichsen / BILDBYRÅN /

Jonah kom till IK Brage från Falu BS som 15-åring, gick igenom akademin och belönades sommaren 2023 med ett A-lagskontrakt. Nu har det blivit dags för Jonah att testa vingarna på annat håll och lämnar därmed IK Brage.

Sportchef Ola Lundin:
”Jonah har utvecklats som både spelare och person under de här åren, men när han nu känner att han önskar gå vidare och starta upp sin seniorkarriär ordentligt så står vi inte vägen för det. Vi tackar Jonah för den här tiden och önskar stort lycka till i framtida utmaningar.”

Jonah Almquist har ordet:
”Jag är väldigt tacksam för min tid i Brage, både i akademin och A-laget, som har gjort mycket för min utveckling både som person och som spelare. Jag önskar det bästa för klubben och alla involverade framöver!”

Vi önskar Jonah stort lycka till och ser fram emot att våra vägar möts i framtiden – Tillsammans är vi IK Brage!

Relaterade nyheter