Matchdag dam: IK Brage – Sollentuna FK

DIVISION 1 NORRA
mATCHDAG: lörDAG
VI MÖTER: Sollentuna FK
PLATS: Borlänge energi arena
MATCHSTART: 13:00
TV/WEBBSÄNDNING: Via Borlänge Tidning här
Ett fortsatt obesegrat IK Brage tar idag, lördag, emot tabellfyran Sollentuna FK hemma på Vallen kl.13:00. Bragetränaren Fredrik Bengtsson ser med stor förväntan fram mot tillställningen.
-Kul igen med en toppmatch i Division 1 Norra. Vi möter ett bra Sollentuna, ett litet annat lag än vad Gefle är. De är rätt så spelskickliga och vill spela genom varje spelyta. GIF vill slå längre och jobba efter det, så det blir en annan typ av match och lag vi möter. Jag hoppas också vi kan vara spelande, så att det blir en bra fotbollsmatch, säger IKB-bossen som räknar med att laget, nu med en hel träningsvecka bakom sig, kommer höja sitt spel ett snäpp sedan Geflematchen.
-Jag ser det redan på träningarna. Man underskattar betydelsen av att få en hel träningsvecka. Jag brukar säga att träningar är viktigare än match. Man har chans att bli bättre som lag, och bättre som spelare. Spelar man matcher, blir det bara dagen före matchdag-träningar, och rehab dagen efter match. Nu kan man koncentrera sig på den vanliga belastningen och hur man vill periodisera passen på det viset. Jag tycker att träningarna vi har haft lovar gott.
Även om det blev tre poäng senast på svårspelade Gavelvallen, menar han att prestationen inte var hundra procent.
-Jag hoppas på en bättre match för publiken än senast. Underhållningsvärdet på fotbollen mot Gefle var sådär. Sedan gör vi en jättebra match försvarsmässigt, men jag tycker i spelet med boll att det blev för korta anfall. Vi fick inte äga boll tillräckligt mycket. Nu blir det en match där båda lagen vill ha bollen. Så det blir spännande att se vem som tar initiativet. Jag hoppas att det blir vi, då vi vill vara mer framåtlutade på hemmaplan.
Medan Brage förra veckan spelade sin första match i Svenska Cupen, gjorde även Sollentuna sitt första framträdande i cupen under onsdagen borta mot division 2-laget Östervåla IF. En match som Sollentuna vann med 3-2.
Publikstödet på Borlänge Energi Arena har hittills varit helt okej där vi med 141 åskådare i snitt toppar publikligan. Men utan tvekan är damerna värda mer än de närmast sörjande, med tanke på det spel man har visat upp och lagets kamp om en topplacering i tabellen.
Vad har du att säga till de som ännu inte har bestämt sig för vad de ska göra på lördag eftermiddag?
-Kom och se ett framåtlutat IK Brage dam som för närvarande leder serien och ser ut att må bra på fotbollsplanen.
Trots ett tätt matchande den senaste tiden, vill Bengtsson gärna se säsongens hittills bästa publiksiffra på lördag.
-Det handlar om fotbollsintresserade i Borlänge som går dit och tittar. Nu är det matcher hej vilt här och där. Väder och vind och att det går bra för oss, jag hoppas det kan dra ännu fler folk.
Klart är att duon Maja Andersson (körtelfeber) och Luna Hermansson (fot) missar matchen. Molly Widmark och Johanna Rundström har varit sjuka i veckan, men är tillbaka i träning sedan i torsdags.
Text: Per Lindgren.