Matchdag: IK Brage – IF Team Hudik

DIVISION 1 NORRA
mATCHDAG: LÖRDAG
VI MÖTER: IF TEAM HUDIK
PLATS: Borlänge energi arena
MATCHSTART: 13:00
TV/WEBBSÄNDNING: Via Borlänge Tidning här
Idag, lördag, kl.13.00 väntar hemmamatch mot serietian IF Team Hudik.
Efter urladdningen mot Gefle IF räknar tränaren Fredrik Bengtsson med en tillställning där man kommer att vara det spelförande laget.
-Det är en match där vi kommer att äga mycket boll, och försöka få upp bolltempot.
Inte den perfekta matchen
Vi tog en stark seger med 2-1 senast mot serieledarna Gefle, men den den perfekta matchen var det inte, menar IKB-tränaren:
– Man har alltid i matcher perioder som man går ner sig lite grann. Det gäller att acceptera det och komma ur de perioderna. Sist var det var en härlig geist, vi jobbade stenhårt, de var hungriga och de ville verkligen vinna matchen.
Serieledare
Efter vinsten sist betyder att Brage är nya serieledare efter fem omgångar. I en jämn tabell skiljer bara tre poäng mellan IKB ner till sjunde placerade IFK Lidingö. Ett tabelläge som Bengtsson menar känns inspirerande.
-Det är roligare att vara i den ändan av tabellen. Det känns fint, bara bra. Vi vill vara med på den övre halvan så länge som det går, men vi måste fortfarande vara ödmjuka. Det har varit en bra början.
Läget i truppen
Under veckan har många kört extra rehab efter förra helgens match.
-Vi har lite skavanker, och folk som är krassliga. Matchen mot Gefle tog hårt på oss. Vi håller på att kurera oss, men de flesta kommer att vara med.
Text: Per Lindgren



